Strona główna

czwartek, 2 lipca 2015

"OFIARA 44" Smith Tom Rob

Smith Tom Rob
"Ofiara 44"
Wydawnictwo: "Prószyński i S-ka"
ilość stron: 417

Pierwsza część o przygodach Agenta MGB - już się nie mogę doczekać kolejnych!

Agent Służb Specjalnych Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego - Lew Stiepanowicz Demidow dopiero zaczyna swoją przygodę ze służbą. Oczarowany korzyściami jakie niesie za sobą władza jest całkowicie podporządkowany systemowi. Pełen wiary mężczyzna jest przekonany, że działa w słusznej sprawie i ze wszystkich sił broni swoich ideałów (które całkiem przypadkiem są również ideałami Stalina). Pewnego dnia zostaje zamordowany synek jednego z kolegów z pracy Lwa. Ten na wniosek swoich przełożonych przekonuje jednak zrozpaczonego rodzica, że nie było to morderstwo tylko nieszczęśliwy wypadek. Fascynacja, oddanie i ślepa wiara w słuszność sprawy zaczynają pękać gdy Lew sam zaczyna wątpić czy rzeczywiście to co się stało z małym Andriejem to tylko nieszczęśliwy wypadek. 

Moja opinia:

Ciężko opisać słowami mój zachwyt tą książką. Po pierwsze - genialna fabuła! Sam pomysł na tak wciągający kryminał wymagał na pewno wiele pracy. Książka jest dopracowana w najmniejszych szczegółach i po prostu bezbłędna! Styl, język, zwroty akcji, opisy, bohaterowie - no WSZYSTKO zasługuje na pochwałę. Nie wiem właściwie do czego zaklasyfikować tę pozycję bo znajdziemy tu dobry kryminał, trzymający w napięciu thriller i rewelacyjnie napisaną sensację z domieszką dokumentu.
Wspaniale nakreślona rzeczywistość jaka panowała za czasów J. Stalina w Rosji, pozwala nam całkowicie przenieść się w tamten świat, który jak się różni od naszej rzeczywistości XXI wieku. Trudno uwierzyć, że ludzie godzili się z taką niesprawiedliwością, żyli w tamtym okresie na prawdę, że to nie tylko literacka fikcja. Książki, dzięki którym się uczę są dla mnie bezcenne a ta taka jest.
Duch ZSRR za sprawą magicznego pióra Pana Smitha ożywa na nowo.
Polecam a nawet powiem więcej - tę książkę przeczytać należy.

cytaty:

"Kłopot w tym, że kiedy ludzie tracą wpływy, tak jak ty teraz, zaczynają mówić prawdę. Nie jesteś do tego przyzwyczajony, żyłeś w świecie chronionym przez strach, który sam wzbudzałeś. Ale jeżeli mamy zostać razem, skończmy z tymi iluzjami romantyzmu. Łączy nas tylko konieczność. Mam ciebie, ty masz mnie. Poza tym mamy niewiele więcej."


moja ocena:
10/10

3 komentarze:

 1. Wow! Ale wysoko oceniłaś tę książkę! Nie znam tego tytułu, ale czuję się mocno zaintrygowana! Dodaję do listy :)) Buziaki :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tak. Odkąd zmieniłam skalę obiecałam sobie, że nie będę szarżować tymi 10 jednak ta książka jest nadzwyczajna, genialna wręcz i w pełni zasługuje na najwyższą ocenę! Buziaki

   Usuń
 2. Ja też już tak chętnie nie szarżuję 10 ;) ale dodałam sobie tę książkę do listy, kiedyś po nią sięgnę :*

  OdpowiedzUsuń

Za każdy komentarz przesyłam promienny uśmiech