Strona główna

poniedziałek, 29 czerwca 2015

"MORDERCA BEZ TWARZY" Henning Mankell

Henning Mankell
"Morderca bez twarzy"
Wydawnictwo "WAB"
ilość stron: 352

Komisarz Wallander próbuje rozwikłać brutalne morderstwo pary starszy ludzi. Para została zaatakowana w ich własnym domu. Mężczyzna umiera na miejscu a kobieta w bardzo ciężkim stanie trafia do szpitala. Policja ma nadzieję usłyszeć od niej kto jest sprawcą tego morderstwa - niestety kobieta umiera a w ostatnim odruchu wypowiada zarówno nic jak i wiele znaczące słowo "zagraniczny". Informacja w ekspresowym tempie przedostaje się do prasy a ludzie zaczynają panikować. Zaczyna się od anonimowych telefonów z pogróżkami dla ośrodków zajmujących się uchodźcami a kończy na zabójstwie somalijskiego mężczyzny. W tak zwanym między czasie komisarz Wallander odkrywa, że zamordowany mężczyzna prowadził podwójne życie. W swoim drugim życiu obracał wielką fortuną jaką zbił na handlu z Niemcami podczas wojny. 
Kto stoi za brutalnym zabójstwem i czy komisarzowi uda się rozwikłać zagadkę przed kolejnymi zabójstwami?

Moja opinia:

Rewelacyjny kryminał z fantastyczną fabułą i bardzo dobrze skonstruowanym zakończeniem. Czyta się jednym tchem a akcja trzyma w napięciu już od pierwszej do ostatniej strony. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Pana Mankella, ale już teraz mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że na pewno nie ostatnie. Bardzo przypadła mi do gustu postać głównego bohatera - komisarza Wallandera.  Komisarz nie ma lekko bo ma bardzo niepoukładane życie osobiste - aż żal czytać. Nie jest żadnym super policjantem ani tym bardziej Jamesem Bondem. Jest normalnym policjantem, który ma po prostu nosa ale to nie znaczy, że rozwikłanie zagadki przychodzi łatwo - co to to nie! 
Ufff... po takiej dawce dobrego kryminału trzeba trochę odpocząć ale jak tu odpoczywać skoro tyle książek do przeczytania a tak mało czasu?

cytat:

"No to zostanie nam przynajmniej przekonanie, że mimo wszystko poznaliśmy prawdę - odparł Rydberg. - Praworządność polega nie tylko na tym, żeby ludzie, którzy popełnili przestępstwo, ponieśli za to karę. W równej mierze polega też i na tym, żeby się nie poddawać, nigdy nie rezygnować z dochodzenia do prawdy."


moja ocena:
8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za każdy komentarz przesyłam promienny uśmiech