Strona główna

czwartek, 1 grudnia 2016

"WIECZNA KSIĘŻNICZKA" Philippa Gregory

Philippa Gregory
"Wieczna księżniczka"
Wydawnictwo "Książnica"
ilość stron: 552

Katarzyna Aragońska przychodzi na świat jako infantka hiszpańska. Bardzo wcześnie jest przygotowywana do roli jaką ma odegrać - do władania Anglią i dlatego też już w wieku lat trzech zostaje zaręczona z księciem Walii - Arturem, synem króla Henryka VII.
Przybyła do nowej ojczyzny Catalina jest przerażona. Wszystko jest inaczej niż się spodziewała. Przecież Anglia tak bardzo różni się od słonecznej i jakże bliskiej jej sercu Hiszpanii. Na dodatek okazuje się, że książę Artur jest słabym i wątłym chłopcem a nie prawdziwym mężczyzną. Nieodrodna córka swojej matki (Izabelli Kastylijskiej) jest silną i zdeterminowaną kobietą - nie da się tak łatwo przestraszyć. Z wolna przyzwyczaja się do życia na dworze a jej relacje z Arturem niespodziewanie poprawiają się do tego stopnia, że rodzi się między nimi miłość i namiętność.
Szczęście Cataliny nie trwa jednak długo, młody małżonek umiera a Katarzyna zostaje zupełnie sama w obcym kraju. Sama musi znaleźć sposób aby jej przeznaczenie się dopełniło. Aby została królową Anglii.

Moja opinia:

Przepięknie napisana powieść historyczna przybliżająca nam osobę Katarzyny Aragońskiej. Niesamowity styl i lekkość pióra  autorki sprawia, że już po kilku stronach przenosimy się w świat księżniczki hiszpańskiej. Wiele faktów zostało przeinaczonych i inaczej umiejscowionych na osi czasu, ale przecież to nie jest podręcznik i sama autorka na wstępie to tłumaczy. Nie jestem w stanie opisać mojego zdumienia, gdy odkryłam że powieść historyczna to jest to co lubię (w szkole nigdy nie przepadałam za historią). Moja kochana mamusia przed rozpoczęciem czytania nakreśliła mi całą dynastię Tudorów i losy jej władców, dzięki czemu od razu mogłam zatopić się w tym świecie.
Książka jak dla mnie nie posiada minusów, no poza może jednym jedynym - stanowczo za szybko się kończy! Nic jednak straconego - w celu poznania dalszych losów władców i ich żon od razu można sięgnąć do tomu II! Polecam serdecznie nawet osobom, które niekoniecznie przepadają za historią.

moja ocena:
●●●●●●●●●●
10/10


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za każdy komentarz przesyłam promienny uśmiech