Strona główna

środa, 7 października 2015

"DZIESIĄTY KRĄG" Jodi Picoult

Jodi Picoult
"Dziesiąty krąg"
Wydawnictwo "Prószyński i S-ka"
ilość stron: 363

"Nie ma siły bez słabości, bez ciemności nie zapłonie żadne światło, a bez straty nie będzie miłości."

Trixie jest oczkiem w głowie swoich rodziców (Daniela i Laury), a szczególnie taty, który dzięki swojej pracy może spędzać dużo czasu z dziewczyną w domu.
Trixie jest typową nastolatką z typowymi dla jej wieku problemami. Sprawy sercowe to chyba największe zmartwienia każdej nastolatki na świecie. Trixie jest zakochana z wzajemnością w Jansonie - najpopularniejszym chłopaku w szkole. Jednak po pewnym czasie chłopak zrywa z nastolatką, co dla niej jest katastrofą równą końcu świata. Dziewczyna wraz ze swoją przyjaciółką obmyślają plan, dzięki któremu chłopak ma wrócić na kolanach do Trixie. Plan obejmuje prowokacyjne zachowanie dziewczyny podczas imprezy czym ma wzbudzić zazdrości u Jansona. Niestety dość odważny pomysł wymyka się z pod kontroli dziewczyn, w wyniku czego Trixie zostaje zgwałcona przez byłego chłopaka.
Janson jest lubiany w szkole i nikt z uczniów nie wierzy, że mógł zrobić coś tak strasznego swojej byłej dziewczynie. Uczniowie odwracają się od Trixie obwiniając ją o zmyślenie wszystkiego i chęć odegrania się na chłopaku za to, że ją rzucił.
Tylko tata wierzy jej bezgranicznie i staje murem za córką, chroniąc ją i stając się jej najlepszym przyjacielem.

Moja opinia:

Magia książek Jodi Picoult sprawia, że każda jej książka, bez względu na poruszaną tematykę jest dla mnie rewelacyjna! Książka opowiada przede wszystkim o fantastycznej relacji córka - ojciec, na której stworzenie nigdy nie jest za późno.
Pisarka posiada niesamowitą zdolność gry na emocjach czytelnika. Wszystkie postaci nakreślone są bardzo plastycznie i barwnie, dzięki czemu czytelnik nie ma problemu z wyobrażeniem sobie bohaterów. Cały bagaż emocjonalny każdej z osób jest wyraźnie zaznaczony w tej historii co czynią ją bardzo realistyczną. Relacje rodzinne też odgrywają tutaj zasadniczą rolę. Autorka pokazała jak kruche jest szczęście rodzinne i jak od każdego z nas ono zależy.
Cała fabuła może być uznana za przestrogę dla młodych ludzi (nie tylko dla dziewcząt) w okresie dojrzewania, ukazuje jak jedna niewłaściwa decyzja może zaważyć na całym życiu.
Super pomysłem jest komiks wpleciony w fabułę książki, na koniec dowiecie się jaki jest jego główny cel.
Polecam bardzo serdecznie!

cytaty:

"Obelgi nie trzeba wcale wykrzyczeć, aby mogła zranić do krwi;
przysięgi nie trzeba wyszeptać, aby ktoś w nią uwierzył."

"Człowiek nigdy nie jest taki, jaki wydaje się innym.
Każdy z nas jest tym, kogo z całym przekonaniem uważa za swoje przeciwieństwo."


moja ocena:
●●●●●●●●○○ 
8/10

Najlepsza mama na świecie :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za każdy komentarz przesyłam promienny uśmiech